Budući da sam prošle godine za naš portal napisao kratki izvještaj o 17. broju časopisa Pro tempore, evo i ove godine još jednoga izvještaja. Prije par mjeseci na Portalu hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa objavljen je, netom iz tiska izašli, novi 18. broj časopisa za 2023. godinu.
Za časopis Pro tempore vjerojatno ste čuli – riječ je o časopisu studenata povijesti s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Brojni nekadašnji i trenutni urednici časopisa aktivni su i na ovom portalu. Urednice nešto slabije, pa bih ih trebalo malo potaknuti i privući da se pridruže!
18. broj časopisa nešto je tanji u odnosu na one brojeve koji su mu prethodili, a čini se da je tomu jedan od razloga i odabir nešto manje poznatih istraživačkih polja – povijesti tijela i emocija – napose u hrvatskoj historiografiji u kojoj se na prste jedne ruke mogu izbrojiti povjesničari koji se dotiču ovih tema.

Što je povijest tijela, što je povijest emocija?

Naslovnica knjižice sažetaka sa skupa Tijelo i emocije (PDF na poveznici)

Da se pita prirodnjake i medicinare, moguće je da bi odmahnuli rukom na povjesničarsko uplitanje u tijelo. Međutim, tijelo nije samo evolucija i biologija, već i konstrukt jer su u tijelo upisana brojna vrijednosna značenja i pripisuju mu se isto tako izvedbene funkcije te nošenje tih značenjskih sklopova. Konačno, čovjek je odavno osvijestio da se ne radi samo o imanju tijela, već bivanju tijelom. Stoga će se povijest tijela okrenuti upravo doživljaju i tretmanu tijela u različitim povijesnim razdobljima.

U nekoliko navrata na ovom portalu pisalo se o temama iz povijesti emocija. A ova subdisciplina, treba priznati, ipak je nešto bolje etablirana u hrvatskoj historiografiji od povijesti tijela. Polazeći od toga da su emocije produkt psiholoških i tjelesnih osobina te operacija u moždanom sustavu, ova subdisciplina naglasak stavlja na propitivanje njihove društvene i povijesne konstruiranosti, ali i njihove performativnosti inzistirajući na proučavanju načina oblikovanja pogleda i mišljenja o emocijama (emocionalnom habitusu) te navikama i uporabi (emocionalnim praksama).

Studentski skup 20. travnja 2023.

Drugu godinu zaredom, u organizaciji uredništva časopisa Pro tempore održan je manji studentski znanstveni skup. Nastupilo je jedanaest izlagača koji su otvorili različite teme, možda ne uvijek u uskoj vezi s povijesti tijela i emocija, ali ne i previše daleko od toga. Skup je bio relativno dobro posjećen, a nisu izostale ni manje rasprave, ugodni razgovori i razmjena iskustava.

Skup Tijelo i emocije, 20. travanj 2023., Vijećnica Filozofskog fakulteta u Zagrebu

18. broj časopisa Pro tempore

Dio sadržaja 18. broja Pro tempore

Četvero od jedanaestero izlagača preoblikovalo je svoje referate i objavilo ih u 18. broju časopisa, što je pristojan i uobičajen postotak kada se objavljuju izlaganja sa skupova. Tom broju pridružio se jedan prijevod teksta francuskog povjesničara Giullaumea Pinsona, jedan obranjeni diplomski rad te još jedan ponešto duži tekst – oba s temom iz historijske epidemiologije. Sveukupno sedam tekstova nosi temat 18. broja što je nešto manja brojka od uobičajene, odnosno one u prethodnim brojevima, ali zanimljivo je da se uspjelo pokriti sva povijesna razdoblja – od stare do suvremene povijesti.

Izostanak radova može se objasniti odabirom teme koja je manje poznata i koja se manje istražuje na kolegijima i u seminarskim grupama čime je bio ozbiljno smanjen bazen za ulov i objavu radova. Imajući taj problem konstantno u vidu, uredništvo je doskočilo problemu objavom osam prikaza i recenzija novijih knjiga koji tematski više-manje odgovaraju da budu uvršteni u 18. broj. Konačno, tu je, kao inače, nekolicina nekrologa i intervjua.

Uredništvo je akademske godine 2022/2023 brojilo devet urednika – Marko Zidarić, glavni i odgovorni, Ivana Đordić, zamjenica, Filip Bačurin, Marija Bišćan (urbi et orbi nova glavna urednica), Ivan Ćorić, Adrian Filčić, Antonija Lapaš, Ivan Mrnarević i Tijana Vokal te pripravnici Klara Miholić, Marko Perišić i Ruben Prstec. Izdavač je Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Promocija 18. broja, 28.11.2024. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu

Promocija časopisa održana je na Filozofskom fakultetu u sklopu proslave 150 godina Odsjeka za povijest, a uz urednika, 18. broj predstavili su izv. prof. dr. sc. Branimir Janković i doc. dr. sc. Filip Šimetin Šegvić.

Ususret 20 godina časopisa Pro tempore

Dok iščekujemo izlazak novog 19. broja časopisa s temom Intelektualna povijest, o kojem ću također za koji mjesec, sve ću vas pozvati na novi (ambiciozan) studentski znanstveni skup Mitovi i narativi zakazan za čak tri dana od 24. travnja do 26. travnja 2025. godine u Vijećnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Tema skupa istovjetna je temi jubilarnog 20. broja časopisa. Vidimo se!

Preporuke za čitanje:

Pro tempore 18 (2023).