Nedavna zbivanja na Bliskom istoku, potaknuta nemirima nastalima uslijed istovremene proslave Ramazanskog bajrama kod Kupole na Stijeni i Dana Jeruzalema kod susjednog Zida plača, rezultiravši u svega nekoliko dana novim u nizu višedesetljetnih izraelsko-palestinskih oružanih sukoba, svrnula su pozornost međunarodne zajednice na taj prostor.
S obzirom na spomenutu aktualnost teme, čiji korijeni sežu ne samo u razdoblje osnivanja Države Izrael u poraću Drugoga svjetskog rata, već i u doba stvaranja cionističkog pokreta krajem 19. stoljeća, a u određenim aspektima i do samih biblijskih vremena, postojanje goleme količine propagandnog materijala nastalog u prilog jedne ili druge od sukobljenih strana gotovo je samorazumljivo.
Dan Walsh: The Palestine Poster Project Archives
Započevši ih skupljati u vrijeme svog službovanja u sklopu Mirovnih snaga u Maroku tijekom druge polovine 20. stoljeća, američki istraživač Dan Walsh u sklopu svog diplomskog rada na Sveučilištu Georgetown pokrenuo je projekt izrade javnog arhiva propagandnih plakata vezanih uz Palestinu i sukob vođen na njenom (i izraelskom) teritoriju.
Nakon uspješne prezentacije prvotnih tristotinjak skupljenih plakata, iskorištenih u sklopu projekta namijenjenog američkom boljem upoznavanju drugih, Walsh je nastavio skupljati materijal sve do danas, akumuliravši zbirku od oko 5000 plakata, vjerojatno najveću svoje vrste na svijetu. Pritom je važno istaknuti kako se propagandni plakati vezani uz Palestinu izrađuju od otprilike 1900. godine, da bi u današnje vrijeme njihova produkcija dosegla svoj kvantitativni vrhunac, izrađujući više plakata nego ikada u povijesti.
Odabir i kategorizacija propagandnog materijala
Prema Walshu, sintagmom palestinski propagandni plakat moguće je obuhvatiti sve propagandne plakate koji zadovoljavaju sljedeće kriterije (ili barem jedan od njih):
- spominjanje riječi Palestina u otisnutom tekstu
- povezanost autora ili udruge koja je izdala plakat s palestinskim prostorom
- objava plakata na prostoru Palestine (od 1948. i Izraela)
- povezanost sadržaja plakata s palestinskom prošlošću na bilo koji način
- povezanost sadržaja plakata s cionizmom ili anti-cionizmom (uključujući i nacističku propagandu) od 1897. do danas
Uz to, materijal koji zadovoljava barem jedan od gore navedenih uvjeta, autor projekta – ovisno o izvoru – podijelio je na četiri temeljne kategorije:
- plakati arapskih i/ili muslimanskih autora ili udruga
- plakati međunarodnih udruga i uz njih povezanih autora
- plakati palestinskih nacionalističkih autora ili udruga
- plakati izraelskih i/ili cionističkih autora ili udruga
Svrha projekta
Nakon spomenute znatno ograničenije svrhe prezentacije skupljenog gradiva na samom početku procesa formiranja današnjeg arhiva, suvremena je Walshova namjera izrada dijela kurikuluma posvećenog proučavanju razvoja palestinsko-izraelskog sukoba u američkim školama s palestinskim propagandnim plakatima kao glavnim izvorima.
Uz to, a što čini i glavni povod pisanju ovog teksta, druga ključna svrha projekta izrada je digitalnog arhiva razvrstanih, prevedenih i pojašnjenih plakata, pomoću internetskih poveznica dostupnih svima zainteresiranima.
Sve zainteresirane čitatelje stoga upućujemo na službenu stranicu projekta.